En iyi Java Profiler Ürünleri

Kod içerisinde her şey doğru gözüküyor ama uygulamanızın performansı kötü, müşteriler şikayetçi, ne yaparsınız ? Aklınıza gelen ilk gelen “uygulamanın akşını yavaşlatan nedir ?”  sorusu olurdu. İşte bu sorunun cevabı uygulamanızın şüphelendiğiniz kesitleri gözlem altına almaktır yani profiling.

Uygulamanızda ki performans sorununu aşmak için piyasa birçok ürün mevcut. Bu ürünlerin kimisi ücretli kimisi ise ücretsiz, gelen en iyilerini inceleyelim.

1-  YourKit

Hem Java hem de .NET için profiling ürünleri mevcut. Uygulamanın çalışmasına yük getirmeden çalışabiliyor, rahat ve kolay. Hemen hemen tüm baskın kod editörleri ile entegre bir şekilde çalışabiliyor, Intellij, eclipse ve netbeans. CPU profiling, bellek kaçakları, j2EE profiling özellikleri mevcut. Ücretli.

2- Netbeans Profiler

Netbeans ile birlikte gelen güzel bir profiling aracı ve ücretsiz. Uygulamanızı performans incelemesi yapmanız için kod editörü olarak  Netbeans ‘i seçmenize gerek yok. Bu profiling aracı işletim sisteminde ki Java uygulamalarını bularak kolayca bağlanabiliyor. CPU profiling, bellek profiling özellikleri benim çok işime yaradı. Ayrıca elde edilen verileri görsel bir şekilde sunması çok güzel.

3 – Jrat

Açık kaynak kodlu bir profiling aracı. Dokümantasyonu bence zayıf ama  sitesinde bulunan web start demo ilk izlenimi vermesi açısında gayet yeterli. Ücretsiz.

4 – JProfiler

Gerçekten iyi ve elbette fiyatı da iyi.  Belli bir gün sayısı kadar demo sürümünü kullanmanıza izin veriyor. Uygulama içerisindeki en ince performans kayıp noktalarını gözler önüne seriyor. Tavsiye ederim. Ayrıca Intellij ile tam bir entegrasyonu mevcut.

5 – VisualVM

Ücretsiz ve çok etkili bir profiling aracı.  Netbeans’in içinde gelen profiling aracı aracı ile özellikleri hemen hemen aynı. Kısacası Netbeans indirmeden de direk VisualVM indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Tavsiye ederim.

6 – Memory Analyzer (MAT)

Eclipse ile beraber kullanabileceğiniz bir profiling aracı. Hızlı ve zengin özelliklere sahip. Hafıza kaçaklarını ve çöp toplayıcının (garbage collector) hareketlerini direk gözlemyebilirsiniz. Elbette CPU incelemesi olmaması büyük bir eksiklik. Ücretsiz.

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website